Tüm Detayları ile: Victoria's Secret Fashion Show 2015

/
2 Comments


 Herkese merhaba,

 Yaşadığım bir talihsizlik sonucu, ne yazık ki bir süredir blogtan uzak kaldım. TOP 5 listesini yenileyemedim, ilham köşesini epeyce bir ihmal etmek zorunda kaldım. Ve bir süre daha yenileme imkanımın olmayacağını üzülerek söylemek zorundayım. Biz buna gelin kısa sürmesini umarak "bir ara" diyelim.

 Ne yalan söyleyeyim, bu süreçte blogtan tamamen ayrı kalmak istemediğimi fark ettim. -Bu farkındalığa ulaşmamı sağlayan güzel insanlara da buradan bir kere daha teşekkür ederim. Onlar olmasaydı bu kadar kolay toparlanamazdım. :) - O yüzden şimdi, kaldığım yerden, elimden geldiğince burayı aktif tutmaya devam edeceğim.

 Ve tabi ki yine zevk alarak hazırlayacağım bir post ile...

 Başlıyoruz... Birbirinden güzel 47 model,

 İhtişamı her parçasıyla yaşatan bir podyum,

 Başarılı 3 sanatçı,

 Ve mükemmel hazırlanmış bir organizasyon ile...

 "VICTORIA'S SECRET 2015 FASHION SHOW"


  Kimimiz için yılbaşı akşamları için bir vazgeçilmez, kimimiz için bir iç çamaşırı markası, kimimiz içinse sadece bir popüler kültür ögesi... Bense, kendimi bildim bileli büyük bir Victoria's Secret aşığıyım. Her sene, günlerce belki aylarca kendinden söz ettiren defileleriyle; iç çamaşırlarıyla ve ikonik melekleriyle benim için her zaman büyülü bir marka oldu. Fashion Tv'de her çekimini yakaladığımda gözümü kırpmadan izledim, Türkiye'ye geleceğini öğrendiğimde yeri göğü inlettim. E hal böyle olunca, daha televizyonlarda yayınlanmamış Show'u sosyal medyadan adım adım takip edip, yorumlarımı bile çıkardım. Sonunda sizinle paylaşmadan da duramadım.


 
 Bildiğiniz gibi marka, 10 Kasım 2015 Salı günü New York City'de 2015 Show'unu her sene olduğu gibi görkemli bir defile ile gerçekleştirdi. Son dakikaya kadar bir sürü sürprizleriyle, modellerin backstage paylaşımlarıyla sosyal medyayı kasıp kavuran defile; aynı zamanda senenin en maliyetli defilesi olarak gösteriliyor. Bence sonuna kadar da hakkını veriyor!


 Peki bu sene gecede her senekinden farklı olarak neler yaşandı?

 20. Yıl Kutlaması

Veronica Webb, 1995 - Plaza Hotel / New York City


 İlk defilesini 1995'te New York'taki Plaza Hotel'de düzenleyen marka, bu seneki Show'unda aynı zamanda 20. Yılını da kutluyor. Doğal olarak gecede, bu özel gün için sürprizler bitmiyor. Kim bilir, belki de podyumda eski meleklerden Miranda Kerr ya da Gisele Bundchen'i görürüz!


 Yeni Melekler

Gigi Hadid & Kendall Jenner, 2015
 Show'a 1 hafta kala Victoria's Secret; Instagram hesabında Gigi Hadid'in melek olarak seçildiğini öğrenince mutluluktan ağladığı bir video paylaşarak, Hadid'in de bu seneki kadroda olduğunu duyurmuştu. Sadece birkaç gün önce kankası Kendall'ın da defilede yer alacağını duyuran marka, popüler kültürün yeni gözdelerini kapmakta geç kalmamış gibi görünüyor. Defilede yürüyen modeller arasına, bu sene Gigi ve Kendall'ın başı çektiği 10 yeni melek dahil olmuş durumda.

 Fantasy Bra

Claudia Schiffer, 1996
 1996 yılında ilk Fantasy Bra'yı taşıyan Claudia Schiffer'dan sonra, bu Victoria's Secret'ın bir geleneği haline gelmiş ve her yıl seçilen bir melek bu özel tasarım sütyeni giyinmeye hak kazanmıştır. Fantasy Bra dediğimiz şey, -Türkçesi ile Fantezi Sütyeni- her sene markanın değerli taş ve mücevherler kullanarak tasarladığı özel sütyen anlamına geliyor. Yani melekler için bunu taşımak büyük bir gurur. Alman manken Heidi Klum, bugüne kadar 3 kere bu sütyenlerden giyinerek başı çekiyor.

 Bu senenin talihlisi de Lily Aldridge!
Lily Aldrigde
 Yapımı tam 685 saat süren, ünlü mücevher markası Mouawad tasarımı sütyende 14 farklı taş ve 18 karat altın kullanılmış. Değeri yaklaşık 2 milyon dolar civarında olan sütyenin ana teması Firework. (Havaifişek)

Fantasy Bra, 2015
Lily Aldridge w/ Fantasy Bra, Victoria's Secret Fashion Show 2015


 Musical Guests Markanın 13 Ekim'de yaptığı açıklamaya göre Musical Guests listesinde bu sene, 2012 Show'undan sonra yeniden defilede sahne alacak Rihanna, son dönemin popüler sanatçısı The Weeknd ve başarılı sanatçı Selena Gomez vardı. -Bununla ilgili hazırladığım mini klip de işte burada! :)-

Jourdan Dunn, Kendall Jenner, Rihanna

 Fakat yine büyük Show'a 1 hafta kala, ne yazık ki Rihanna'dan sahnesinin iptaline dair açıklama geldi. Başarılı sanatçı; yeni albümü Anti'nin çıkmasına kısa bir zaman kala, albüm çalışmalarına ağırlık vermek istediği için kadrodan çekilmiş. Tabii söz konusu böyle büyük bir değişiklik olunca, dedikodular da eksik kalmıyor. Heat Magazine'in haberine göre, Rihanna'nın Show'dan çekilme sebebi, kadroya son anda dahil olan Kendall Jenner. Victoria's Secret'ın, genç mankenin Show'da yer alacağını anons ettiği gün; defilede boy göstermesi beklenen Jourdan Dunn garip bir atakla bu sene Show'da yer almazsa daha mutlu olacağını bildirmiş.
 Son zamanlarda Dunn ile yakınlığı bilinen Riri'nin; arkadaşının bu kararından sonra, aynı gün sahnesini iptal etmesi, akıllarda soru işareti bırakmıyor değil.

  Bu ani değişiklikten sonra Rihanna'nın yerini, "Burn", "Love Me Like You Do" gibi şarkılarıyla uzun süre dillerden düşmeyen Ellie Goulding aldı.

Ellie Goulding, Victoria's Secret Fashion Show 2015

Musical Guests: Selena Gomez, Ellie Goulding,The Weeknd
 Eksik Kanatlar

 Her sene ihtişamlı kanat tasarımlarıyla kendinden bahsettiren, ikonikleşmiş melek figürünü kullanan Show'da bu yıl görkemli kanatlar yok denecek kadar azdı.

Lais Ribeiro, Victoria's Secret Fashion Show 2015

  Geçen seneye göre yaşanan farklılıklardan bahsettiğimize göre gelelim genel olarak defileyi incelemeye...

  Hepinizin bildiği gibi klişeleşmiş bir Victoria's Secret Fashion Show görüntüsü olan,
 "Bombshell dalgalı saçlar, "No Makeup" Makeup görüntüsü ve bronz bir ten"
 bu sene de defilede hakimdi.
 -Bombshell dalgalarını elde etmek için kullanılan saç filesi ve bigudileri bütün backstage fotoğraflarında mankenlerde görmek mümkün.-
 Her zaman vücudu daha güzel gösteren bronz tenin de defilede bir vazgeçilmez olmasına şaşırmamalı tabi ki.

 Bu sene beni rahatsız eden nokta mankenlerin fazla "No Makeup" Makeup görüntüsüydü. Melek konsepti için saf ve fresh bir görüntü elde edilmeye çalışıldığı aşikar fakat o ihtişamın altında bu "gereksiz fazla" kullanılan doğallığın, melekleri söndürdüğünü düşünüyorum.

Looks from Victoria's Secret Fashion Show 2015
 Hiçbirimizin modellerin doğal güzelliği konusunda bir şüphesi olduğunu sanmıyorum. Fakat bırakalım da bu derece bir doğallık günlük hayatlarında kalsın, ışıltılı bir defilede değil. Kendall Jenner'ın suratına fondöten ve aydınlatıcı dışında bir şey kullanmadıklarından şüpheliyim mesela.
 Bir diğer gözüme çarpan noktada Selena Gomez'deki değişiklikler oldu. Genç şarkıcı bu özel gecede "kaş yapayım derken göz çıkartmak" deyiminin vücut bulmuş haliydi adeta.
 Gözlerine renkli lens takan ve üst dudaklarına yaptırdığı dolgu her halinden belli olan Gomez; meleklerin "aşırı doğallığına" karşın, kendi doğal güzelliğini katletmiş.

Selena Gomez, Victoria's Secret Fashion Show 2015
 Açık konuşmak gerekirse, Gomez'in kıyafetinin de bir fiyasko olduğunu düşünüyorum. Son dönemde aldığı kilolarla zaten bacakları kalınlaşan sanatçıya, 1.80'lik modellerin yanında yer alacağı podyum için o bacak boyunu kesen botları kim giyindirdi merak ediyorum.
 Elbisesi de adeta her yerinden dekolte kusuyordu; göğüs, bacak, bel... Dekoltenin aynı anda birkaç yerde kullanıldığında görüntüyü ucuzlaştırdığını sağır sultan duydu zannediyordum fakat, 2015 yılında Gomez'in stilisti hala duymamış belli ki.
  
Selena Gomez, Victoria's Secret Fashion Show 2015
  
 Başarılı şarkıcının After Party'deki görüntüsü Show'a göre daha kabul edilebilirdi.( Kesinlikle güzel diyemiyorum.) Yine de tez zamanda o lenslerden kurtulması gerektiğini düşünüyorum. Üstelik, zaten dolgun dudakları varken bir de dolgu yaptırması çok gereksiz olmuş. Malesef olduğundan yaşlı görünüyordu.

Selena Gomez, Victoria's Secret Fashion Show 2015 After Party


 Eleştiriye başladığım zaman takıldığım noktaların da sonu gelmiyor tabii, yılın "şok transferi" Kendall Jenner ve Gigi Hadid için de yorumlarım var.
 Hadid'in seçildiğini ilk duyduğumda gerçekten çok mutlu oldum. Daha önce kıvrımlı vücut hatlarından dolayı çok fazla eleştiri alan genç manken, bence markanın modeli olmak için bu özelliğiyle biçilmiş bir kaftan.


Gigi Hadid, Victoria's Secret Fashion Show 2015

 Kendall Jenner'a gelince,

 20 yaşındaki, yıldızı her geçen gün daha fazla parlayan genç modelin; Jenner & Kardashian ailesinin bu hayattaki en büyük başarısı olduğunu düşünüyorum. Güzel fiziği ve doğal güzelliğiyle her yerde boy gösteren Jenner'in, Victoria's Secret'a dahil olması; defileye 1 hafta kala gündeme bomba gibi düştü. Öyle ki, 
her sene ön planda olan defilenin demirbaşlarını -Adriana Lima, Alessandra Ambrosio gibi- bile, kankası Gigi ile geride bırakmayı başardı. Başarısı ve güzelliği bir yana dursun, Jenner'ın Victoria's Secret mankeni olmak için asla doğru bir tercih olmadığına inanıyorum. 

Kendall Jenner, Victoria's Secret Fashion Show 2015

Peki neden Gigi'ye evet, Kendall'a hayır?

 Daha önce Victoria's Secret meleklerinin bu kadar tutulma sebebinin "her kitleye ulaşabilme" olduğunu okumuştum. Melekler, kadınlara hitap ediyordu çünkü; genel ulaşılmaz manken algısının aksine -aşırı zayıflık, 0 beden- onlar daha kıvrımlıydılar, baş mankenlerin çocukları olmasına rağmen hala güzel bir fiziğe sahiplerdi ve bu yüzden ulaşılabilirlerdi. Çocuklara hitap ediyordu çünkü; birçok baş manken aynı zamanda bir "anne"ydi. Erkeklere hitap ediyordu çünkü; seksiydiler.

Gigi Hadid, in the video from Victoria's Secret
 Tabi ki buradan yola çıkarak söylemek istediğim, "Hoo Kendall anne değil, bu yüzden bir melek olamaz" değil, Jenner'ın diğer meleklerin aksine daha toy olduğunu ve zayıf bir görüntüsü olduğunu düşünüyorum. Onunla birlikte kadroya dahil olan Hadid ile kıyasladığımızda; evet aynı yaştalar, kariyerlerinde hemen hemen birbirlerine yakın seviyedeler fakat; Hadid, Jenner'a göre daha kıvrımlı ve yapılı vücut hatlarına sahip ki bu da onu bir Victoria's Secret meleği yapmak için yeterli.

Kendall Jenner & Gigi Hadid

 
 Bu kadar toy bir mankenin kadroya alınmasının tek sebebinin sansasyon yaratmak olduğunu düşünüyorum. Çünkü "Kendall Jenner; popüler kültürün yeni gözdesiydi", kankası Gigi Hadid ile birlikte yer alacaklardı ki bu daha da büyük bir haber demekti. Ünlü marka da, Jourdan Dunn'ın ayrılışını ancak böyle büyük bir haberle kapatabilirdi.

 Markanın baş meleklerinden Adriana Lima ve Alessandra Ambrosio'ya gelince; bu yılki VS Fashion Show, Lima'nın 16. , Ambrosio'nunsa 14. Show'uydu. İkisi de hayran olduğum, başarılı modeller fakat bu yeni jenerasyon mankenlerinin kadroya dahil olmasıyla ister istemez biraz daha geri plana düştüklerini ve artık yanlarında yaşlı kaldıklarını düşündüm.


Adriana Lima & Alessandra Ambrosio, Victoria's Secret Fashion Show 2015

 Tabii bu onların birer "efsane" oldukları gerçeğini değiştirmiyor. Biraz daha araştırma yapınca, "Amaan yeni jenerasyon mankenleri de kimmiş!" oldum.

 Show'dan Diğer Notlar


 • Saat 20.00'da başlanması planlanan Show, 45 dakika geç başladı.

Behati Prinsloo

 • Podyum açılışını güzel manken Behati Prinsloo yaptı.

Caithlyn Jenner & Kris Jenner

 • Kris Jenner ve eski eşi Caithlyn Jenner defile öncesi kameralara sarılarak poz verdiler.

Tyga

 • Söylenilenlere göre Kendall, defileye başka bir Jenner / Kardashian gelmesini istememiş. Ona rağmen, Kylie'nin sevgilisi Tyga en ön sırada izleyenlerdendi.

 • Defilede sosyal medya / mesajlaşma / fotoğraf ve video yasağı vardı. Instagrama bakılırsa bu kural pek de bir işe yaramamış.

  The Weeknd
 • The Weeknd, "Can't Feel My Face" şarkısını seslendirmeye başladığında, Tyga dahil herkes ayakta dans ederek defileyi izledi.

Yolanda Foster & Gigi Hadid
 • İzleyenler arasında Gigi Hadid'in annesi Yolanda Foster, babası ve kardeşi de bulunuyordu. After Party'de Jenner ve Hadid'ler birlikte eğlendi.

DJ QuestLove
 • After party DJ'i QuestLove'dı. Eveet, benden bu postta bu kadar. Aslında daha yorumlanacak çok fazla şey var, onları da size bırakıyorum. Bu görkemli defileyi 8 Aralık Salı günü CBS'de ya da bir klişe olarak 31 Aralık günü CNBC-e'de izleyebilirsiniz.

 Beğendiğinizi umuyorum ve güzel günler diliyorum!


You may also like

2 yorum:

 1. Abla ben tam olarak mevzuyu anlamadım ama Lais Ribeiro güzelmiş

  YanıtlaSil
 2. canım çok beğendım yazını bu arada benım de sayfamda victoria secret la ilgili yazım var bakarsan sevınırım:)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için önemli, yazmadan geçmeyin. Teşekkürler! :)

Bu blogta yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan Serra Onur'a aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.